2016

Strongman Opava 2016

29. října se konal poslední závod ČNFS Strongman Opava 2016, který společnými silami a za finanční podpory Dr. Georgise Patenidise, uspořádali Martin Motáň, Miroslav Motáň a Stanislav Pešát v obchodním centru OC Breda & Weinstein, kde se sešli amatérští a profesionální strongmani v boji o poslední body do Českého poháru a České profesionální strongman ligy. Na start se postavilo 5 amatérů a 5 profesionálů. Váhy byly pro všechny zúčastněné stejné, akorát body se počítaly odděleně, aby tak byl jasný vítěz amatérů i profesionálů.
Minulý rok sice tahání těžkého nákladního vozidla úplně nevyšlo, ale závodníci si mohli spravit chuť letos, když měli tahat přistavený nákladní vůz na 20 metrů jen za pomocí ručkování po laně. Z amatérských závodníků v tom exceloval Jiří Marek s časem 28,08 a z profesionálů to nejlépe zvládl Radek Paták 27,81, jejich časy byly tedy těsné i přesto, že váhový rozdíl mezi oběma byl kolem 30 – 40 kilogramů.
Na druhou disciplínu se již rozehřátí borci přesunuli zpět do nákupního centra, kde na ně čekal mrtvý tah s axle osou o hmotnosti 280 kg! Bezkonkurenčních 6 opakování a vyhranou disciplínu si zapsal sušický strážník Jiří Vytiska. Z amatérských závodníků se se třemi opakováními vyznamenal Jaroslav Švejda. Každoročně pozvaný litevský závodník Saulius Brusokas si bohužel při druhém opakování velmi nepěkně poranil biceps a musel ze soutěže odstoupit.
Poslední disciplínou v nákupním centru, avšak celkově předposlední, bylo přenášení kovové ohrady o váze 325 kilogramů! Zde se borci opravdu zapotili, jelikož je čekalo přenášení na 2x 12,5 metru! Dokončit celou trasu zvládla přesně polovina pole, 3 profesionálové a 2 amatéři. Nejrychleji celou trasu zasprintoval obrovský Radek Paták (17,17), který je po Jirkovi Žaloudkovi zároveň nejdéle závodícím strongmanem v České republice. Z amatérů si s ohradou rozuměl Jaroslav Švejda a s časem 20,06 si do tabulky připsal druhou vyhranou disciplínu.
Po ohradě si závodníci pomalu sbalili své věci, přesunuli se na menší svačinu nahoru do FITNESS CENTRUM PEPA, které sídlí ve zmíněném obchodním centru. Po odpočinku se přesunuli do Slezského divadla na poslední disciplínu, která se odehrávala na pódiu před všemi diváky. Strongmani si na dno svých sil sáhli s obří dřevěnou kládou ze Šternberka, která vážila 140 kg! Že už dávno nemá co dělat u amatérů dokázal Jaroslav Švejda, který jako jediný udělal za amatéry 2 opakování! 2 opakování za profesionály přidal i Josef Mazač, který se letos České profesionální strongman ligy neúčastnil. Poprask nastal, když Radek Paták předvedl 5 opakování a vyhecoval tak publikum víc, než všichni závodníci před tím, jeho velký plnovous, mohutná postava a charisma tak očarovaly lehce unavený sál po dlouhých kulturistických závodech. Pak ale přišel Jiří Vytiska, jenž se pyšní titulem mistra ČR ve zdvihu klády, který zapsal na závodech v Golčově Jeníkově. Jirka přišel na scénu v klidu a s rozvahou, že měl letošní sezónu opravdu vynikající formu, dokázal bezchybnými 7 zdvihy masivní dřevěné klády!
Vítězem profesionálů se po skvělých výkonech stal Radek Paták z Chrudimi a bylo na něm poznat, že ho to po náročné sezóně plné zranění a zánětů opravdu potěšilo. O jeden bod za ním skončil Jiří Vytiska, který si v září poranil bicepsovou šlachu, což je neuvěřitelný fakt vzhledem k tomu, co v Opavě předváděl. Bronz si za profesionály odvážel Josef Mazač. Amatéry vyhrál Jaroslav Švejda, který se letos spíše účastnil profi open závodů. Na druhém místě stanul čtyřicátník Radek Rosa, který předváděl neuvěřitelný zápal do disciplín a touhu po sebepřekonání, opravdu radost pohledět na takového bojovníka. Třetí místo si do Sušice odvážel Jiří Marek, nicméně celkově si připsal cenné body do tabulky Českého poháru, který vyhrál a stal se novým českým profesionálem. Nabídka na přestup mezi profesionální závodníky byla při vyhlašování nabídnuta Jaroslavovi Švejdovi, Zdeňkovi Teplárkovi a Marimu Zvrtkovi, všichni tři se ji rozhodli přijmout a příští rok se tak 4 noví profesionálové potkají České profesionální strongman lize. Soutěžní strongman sezóna skončila a závodníci si dopřávají zasloužený odpočinek, protože po novém roce již pravděpodobně zahájí ničivou přípravu na ještě ničivější sezónu.

Strongman Praha 2016

V sobotu 27. 8. 2016 proběhl předposlední závod v rámci ČSL pod organizací Mariho Zvrtka a hardcore posilovny Hara Gym. Dopolední část byla určena strongmanům v kategorii do 105 kg jak z řad příchozích, tak Grand Prix U105.
Závod ČSL začal se zpožděním asi půl druhé hodiny. První na řadu přišla hned kombinace zdvihů a to zdvih ocelové klády o hmotnosti 100 kg, zdvih olympijské osy s celkovou tonáží 110 kg a 50kilogramové jednoručky, se kterou bylo třeba provést tlak přímo ze země jednou rukou. Během jedné minuty bylo potřeba provést co nejvíce kombinací za sebou. Celkem 8 různých zdvihů dokázal zvládnout Lukáš Žigmund a stal se tak vítězem. Dalšími v pořadí byli Jakub Šebek a Pepa Peška se shodnými 7 zdvihy. Pneumatika s 330 kg a maximum otoček za minutu. To byla druhá disciplína, se kterou si nejlépe poradil Jakub Šebek, který otočil gumu 9krát. 8krát gumu otočit a udýchat se podařilo hned třem závodníkům a byli to Mari Zvrtek, Lukáš Žigmund a Jan Michalov. 350kilogramový Super Yoke byl třetí a šlo se na nejdelší vzdálenost za jednu minutu s položením po deseti metrech a pořád dokola. Opět se nejlépe dařilo Kubovi Šebkovi s délkou 33,4m. Rovných 30m ušel Mari Zvrtek a 27,3m Jirka Marek. Předposlední disciplína byla opět „chodící“ na největší vzdálenost, se 120kg kufry. První příčku získal Lukáš Žigmund s 48,5 metry a pouze o 30 cm méně dokázal donést kufry Mari Zvrtek. Nejstarší závodník Radek Rosa skončil třetí s 46,9 metry. Betonová 135kg koule čekala jako poslední disciplína a úctyhodně jedenáctkrát ji zdvihl Lukáš Žigmund a bylo jasné, že má nejspíš celé vítězství v kapse. Devětkrát se pak podařilo kouli vyzdvihnout na podstavec Marimu Zvtkovi a Janu Michalovovi. Celkové vítězství patřilo Lukáši Žigmundovi, na druhé příčce se umístil Mari Zvrtek a třetí skončil Jakub Šebek.

Strongman Vlčice 2016

V sobotu 30. července se odehrálo již 6. kolo Středoevropského poháru silných mužů. První závod se konal na Ukrajině, následovaly dvě české soutěže v Aši a v Čáslavi. Poté se závodníci podívali na Slovensko do Štrbského Plesa a o tomto víkendu zpět do Čech. Přestože se ve Vlčicích konala strongmanská soutěž minulý rok úplně poprvé, bylo vidět, že bývalí závodníci Zdeněk Pilc, Petr Mrkvica, Jan Pluháček a jejich pořadatelský tým umí připravit opravdu atraktivní a nabité závody plné brutálních disciplín.

Soutěž se odehrávala na uzavřené silnici, kterou lemovaly bariéry osázené diváky. Ti si tak nepřišli vychutnat jen klobásu s pivem při oslavách Dne obce Vlčice, ale také pohled na závodící strongmany. Těch se na soutěž sjelo celkem dvanáct. Z českých zástupců zde byli Radek Paták, Michal Tichý, Josef Mazač a Jiří Vytiska, který před týdnem vybojoval třetí místo na soutěži v polském městě Mikolajki. Dále se zúčastnili závodníci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Běloruska a Ukrajiny. Čekalo na ně celkem šest ničivých disciplín.

Truck Pull jak už jsem zmiňoval v pozvánce na tuto soutěž, tahání megatěžkého autobusu jsem už jednou viděl v maďarském Györu, kde před dvěma lety závodil Jiří Vytiska na prestižní Champions League. Hned na úvod Češi ukázali, že tahání kamiónu v popruzích bez protilana umí. 18tunový autobus společnosti CASIA do 20 metrů vzdáleného cíle v limitu jedné minuty nejrychleji zatáhl Radek Paták (36,04 vteřin). Toho následoval Jiří Vytiska (38,33 vteřin) a doplnil je Polák Kobylarz (39,06 vteřin). Dva závodníci disciplínu nedokončili. Slovenský reprezentant Milan Šuľan bude muset zřejmě ještě hodně trénovat techniku, protože se stošedesáti kily tělesné hmotnosti by autobus měl utáhnout bez větších obtíží. Volodymyr Cyfra neměl potřebný drive a utáhl jen necelý metr a půl.

Axle Press po delší době se na soutěži objevilo soukolí, které se nezvedalo na mrtvý tah, ale přemisťovalo se nad hlavu. Pořadatelé si připravili variantu se zdvihem na maximální váhu. Začínalo se na 120 kg a přidávalo se po 10 kg. Všichni přítomní věděli, že oba Poláci i Ukrajinec Ilyin jsou výborní tlakaři, ale rozhodně jim to nechtěli dát zadarmo. Všichni čtyři čeští závodníci zvládli shodně přemístit a zvednout nad hlavu 150 kg a rozdělili si body za čtvrté místo v disciplíně. O 10 kg více dokázali zvednout Konstantin Ilyin a Rafal Kobylarz a překvapivě i mladý Slovák Puha. Nejvíce bodů si zaslouženě připsal vítěz Strongman Čáslav Robert Cyrwus, který předváděl neuvěřitelnou tlakovou sílu. Po této disciplíně musel bohužel ze závodu odstoupit Josef Mazač pro neurčité zranění kolene.

Car Deadlift mrtvý tah s autem byl třetí disciplínou. Váha konstrukce měla být 330 kg, ale podle ohlasů to bylo spíše něco kolem 260 kg. To víceméně potvrdila opakování, kterých závodníci dosáhli. Kobylarz, Cyrwus a Ilyin udělali shodně se stříbrným Volvem 18 opakování. Na paty jim se 17 zdvihy šlapal Jiří Vytiska, který dle mého názoru na mrtvém tahu velmi zapracoval. Pár bodů si za 14 opakování připsal také Michal Tichý.

Medley po prvních třech disciplínách si závodníci mohli na chvilku oddechnout. Během odpočinku je bavila historickým šermem skupina rytířů v brnění. Jakmile se plecháči domlátili, pořadatelé připravili brutální kombinaci skládající se ze 72kg jednoruční činky, 280kg mrtvého tahu, 140kg zdvihu soukolí, 300kg mrtvého tahu a 160kg zdvihu klády! Pouze třem závodníkům se podařilo dokončit celou kombinaci. Nejrychleji a s naprostým přehledem to zvládl Robert Cyrwus (43,72 vteřin). O 5 vteřin pomalejší (48,28 vteřin) byl jeho krajan Kobylarz. Třetí s časem 1 minuta 18,68 vteřin byl pravděpodobně lidmi nejvíce oblíbený Jiří Vytiska, který předváděl opravdu skvělé výkony, přitom navíc závodem procházel s úsměvem na tváři. Po této disciplíně bohužel musel odstoupit Radek Paták, kterého už několik let trápí záněty bicepsových úponů.

Farmer’s Walk + Tire Flip na předposlední disciplínu se tak vrhlo jen deset závodníků. Časy, kdy se nosily stopadesátky kufry, jsou pryč. Dneska už se nosí minimálně stosedmdesátky! Vzdálenost 20 metrů byla pro Rafala Kobylarze procházkou růžovou zahradou. Osmadvacetiletý Polák odlepil 340 kg od země a za 13 vteřin byl v cíli! Podobné kousky u nás předváděl pouze legendární český strongman Jan Šalata. Chuť z pokažené první disciplíny si napravil třiadvacetiletý Cyfra. Ten si připsal body za druhé místo za vynikající čas 19,54 vteřin. Třetím a posledním závodníkem, který donesl pár kufrů do cíle, byl Jiří Vytiska (1 minuta 16,54 vteřin). Nikdo z těchto tří se na pneumatiku kvůli vyčerpání ani nepodíval, ale aby diváci nebyli zklamaní, Jirka ji pro ně po skončení závodu exhibičně přetočil.

Atlas stones
Poslední disciplína kupodivu nebyla nejtěžší. Borci měli za úkol vyzvednout na různě vysoké palety 120, 140 a 160kg betonové koule. O pořádný fičák se znovu postaral Kobylarz. Všechny tři atlasy vyložil za 9 vteřin, o 2 vteřiny pomalejší byl Cyrwus. S koulemi se nemazal ani Ilyin, který je vyložil za necelých 13 vteřin. O druhé místo teoreticky bojoval Jirka Vytiska, ale 160kg koule se mu vysmekla a musel ji zvedat nadvakrát, což mu přidalo nechtěné vteřiny navíc.
Pořadatelský tým bleskurychle přeměnil závodní plac zpátky na silniční komunikaci a pustil se do počítání výsledků. Ty už během chvíle držel v ruce výřečný moderátor a mohl je přes mikrofon posílat dále. První místo si z Vlčic odvážel zkušený polský závodník Rafal Kobylarz, který letos oplývá mimořádnou formou. Pokud Rafu, jak se mu přezdívá, sledujete na soutěži, dojde Vám, proč je takhle dobrý. Není to jen díky váze 155 kg a výšce 196 cm, ale především díky 100% koncentraci. Zajímá se pouze o závod, co bude zvedat, jak to bude zvedat, kdo byl nejlepší před ním. Na druhém místě se umístil zkušený závodník Robert Cyrwus, který si v květnu zajel vyhrát do Čáslavi. Bronzová medaile přistála na krku sušického policisty Jiřího Vytisky, který má za sebou tento rok již osmou soutěž.

Speciální poděkování patří hlavnímu partnerovi akce, kterým byla obec Vlčice, generálnímu sponzorovi CASIA, spol. s r.o., hlavnímu sponzorovi BOS auto Trutnov a ostatním sponzorům, jimiž byli VAS-construct, elHat, Lion Nutrition, autoservis Bureš, Krakonoš, S.E.Q., řeznictví Šrol, bioplynová stanice Vlčice, zahradnictví Vlčice, soukromý zemědělec Pavel Procházka a zemní práce Jaroslav Klíma, bez kterých by nebylo možné uspořádat závody tohoto formátu. Dále moc děkujeme všem nakladačům ze Strongman Trutnov i mimo něj za pomoc.

Šumavský strongman 2016

Závodem, který měl nejvíce originálních disciplín, se stal jednoznačně Šumavský strongman 2016, jenž se odehrál v Sušici na náměstí Svobody v sobotu 2. července. Kromě tradičního tahání kamionu a obřích pneumatik byly disciplíny velmi inovativní. Log Lift nahradil Viking Press, Super Yoke nebo Farmers Walk vystřídal zase Loading Race. Disciplína Fingal’s Fingers sice měla premiéru minulý rok, ale na atraktivitě jí to vůbec neubralo. Další velkou novinkou bylo rozdělení na amatérskou a profesionální divizi. Do Sušice se v sobotu sjelo celkem 13 amatérů a pouze 6 profesionálů. Počasí s sebou borci ale přivezli skvělé, nebyla zima ani horko, prostě ideální počasí na závod. Všichni jako vždy přijeli s dobrou náladou, a tak po proškolení od rozhodčího Pavla Chámy mohla krátce před desátou hodinou odstartovat amatérská část závodu.

Loading Race na startu 20metrové trasy byly připraveny 2 stokilové pneumatiky, které závodníci museli dostat libovolným způsobem na rameno a přenést za čáru. Tyto běhavé disciplíny jsou pro diváky velmi atraktivní, a tak jsem opravdu rád, že ji do svého závodu Jirka zařadil i přesto, že mu nakonec úplně nevyšla podle jeho představ, ale o tom až za chvíli. Většina závodníků strčila do pneumatiky obě ruce, vyhoupla si ji na rameno a pelášila s ní do cíle. Nejrychlejší nohy zajistily druhé vítězství Jaroslavu Švejdovi (24,75). Úplně jinou techniku převedl Jiří Marek, který byl druhý (25,76). Vedle pneumatiky si dřepl a prostrčil skrze ni ruku, když se s ní pak zvedl, rovnou mu seděla na ramenu. Talentovaný závodník z Prahy Jakub Šebek pak bral body za třetí místo s časem 26,16. Váha pneumatik u profíků se nijak nenavýšila, pouze jim přibyla jedna navíc. Nejlépe si se všemi třemi poradil Michal Tichý, který měl jako jediný splněný úkol do 40 vteřin (39,43). Překvapil i Jan Šleis s časem 44,42. Těsně za ním se umístil Radek Paták (44,52). Bohužel tato disciplína se vůbec nepodařila Jiřímu Vytiskovi, který si z ní odnesl pouze 3 body.

Truck Pull zhruba v polovině závodu si k sobě závodníci začali přitahovat 13,5tunový Mercedes v časovém limitu jedné minuty. I přes velkou váhu se vůz velmi rychle rozjede, a tak u této disciplíny jde spíše o zručnost s lanem než o hrubou sílu. A právě díky skvělé zručnosti a technice se z prvního místa mohl radovat domácí závodník Jiří Marek (25,02). Na krk mu dýchal jeho tréninkový parťák a velmi zkušený strongman Michal Šulc, který svým subtilním vzhledem spíše připomíná maratonce než strongmana, ale zdání klame, důkazem budiž čas 25,15. K těmto dvěma zkušeným borcům se s výkonem 26,36 přidal jednadvacetiletý Jakub Šebek. Několik amatérů tak bylo rychlejších než jejich profesionální protějšky. U nich nejlepší výkon předvedl Jan Šleis (26,46). Z minulého roku poučený Radek Paták si již na lano nebral rukavice a s časem 27,51 bral body za druhé místo. Třetí byl nejdéle závodící český strongman Jiří Žaloudek (48,35). Po této disciplíně bohužel musel odstoupit Jiří Dejmal, u kterého přetrvává zranění paže, jež ho limituje téměř v každé disciplíně.

Fingal’s Fingers předposlední náročnou disciplínou bylo přetlačování kovového „prstu“ v časovém limitu 75 vteřin. Váha sloupu se pohybovala kolem 200 – 300 kilogramů a závodníci jej měli přetlačit dvakrát. Pro většinu amatérů byla disciplína, jež se objevuje převážně na World’s Strongest Man, premiérou, a proto byly šance na vítězství poměrně vyrovnané. Rychlou práci odvedl Zdeněk Teplárek (32,72). Za ním se umístili Michal Šulc (32,94) a Jiří Marek (40,38). Pouze jim a Radkovi Rosovi (55,89) se podařilo břemeno přetočit dvakrát. Dvakrát tolik do nosu si dali profesionálové, nebo spíš jen Jiří Vytiska. Ve zvýšeném časovém limitu 90 vteřin jako jediný totiž sloup přetlačil čtyřikrát a dokončil celou disciplínu (53,4). Dělených bodů za 2 přehození se dočkali Jan Šleis, Radek Paták a Jiří Žaloudek.

Tire Flip přetáčení 450kg pneumatiky je divácky atraktivní disciplína sama o sobě, když ji navíc zdvojíte, aby proti sobě šli vždy 2 závodníci, je to ještě něco extra. Amatéři měli 6 otoček, profesionálové 8. Parádní výkon převedl Michal Šulc, který 6 otoček zvládl za 33,84! O 5 vteřin pomaleji, ale přesto jako druhý nejrychlejší pneumatiku dotočil Jiří Marek (38,73). Že mu pneumatika prostě sedí, jsem zmiňoval už v reportáži ze Šternberku a Liberce. Řeč je samozřejmě o Radkovi Rosovi, šest otoček zvládl v čase 39,56. Sušický medvěd, jak Jirku Vytisku rád nazývá moderátor Leoš Kubeš, je českým nekorunovaným králem v přetáčení pneumatik. 8 přetočení zvládl za neuvěřitelných 33,75, což je ještě rychlejší čas než první u amatérů. Body za druhé místo bral Jan Šleis (42,5) a za třetí Radek Paták (47,86).

Závod skončil a borci se mohli na chvíli před vyhlašováním uchýlit do stanů ke krátkému odpočinku. Výsledky byly spočítány za pár minut a mohlo se vyhlašovat. Zasloužené vítězství, finanční odměnu a krásnou skleněnou trofej si za první místo odnášel domácí závodník Jiří Marek. Stříbro putovalo k Michalovi Šulcovi, který na soutěžích předvádí parádní a stabilní výkony, věřím, že kdyby trochu zvýšil statickou sílu, bude se na předních příčkách umisťovat pravidelně. Pomyslná bronzová medaile visela na krku Jaroslavu Švejdovi, kterému bohužel nevyšly poslední dvě disciplíny, nevím, zda to bylo kvůli únavě či nedávnému zranění z tréninku s Ondřejem Zadžorou, ale minimálně v té poslední hodně zazmatkoval a připravil se tak o cenné vteřiny. Snad se Jardovi podaří zapracovat na psychice, aby se jednou mohl shledat s pohárem pro vítěze amatérů.

Překvapivé vítězství v Sušici prožil určitě Jan Šleis s 29 body, který si ze závodů většinou odváží místo poháru zranění, stejně jako tomu bylo naposledy v Kutné Hoře, ale v sobotu podal mimořádný výkon a za to si vysloužil pozornost pořadatelů, kteří ho hodili do nedaleké kašny. O 2 body méně měl Jiří Vytiska, který se o první místo pravděpodobně připravil při třetí disciplíně. Velké uznání mu patří nejen za druhé místo, ale především za skvěle zorganizovaný tým a uspořádání šestého ročníku Šumavského strongmana. „Já bych ta třetí místa mohl prodávat,“ pronesl s úsměvem ve tváři Radek Paták, když ho vyhlásili na třetím místě. Měl sice stejně bodů jako Jiří Vytiska, ale nevyhrál žádnou disciplínu. V profesionální části bylo ve skutečnosti 7 závodníků, protože do ní pořadatelé pozvali Mariho Zvrtka, aby se v případě odstoupení Jiřího Dejmala jela poslední disciplína ve dvou lidech. Díky rychlým disciplínám a skvělé organizaci se celý závod odjel zhruba za 4 hodiny.

Stejně jako ve Šternberku byla účast profesionálů bohužel bídná. V současné době jich má Česká republika 13. Lukáš Svoboda a Vladimír Jeřábek letošní sezónu vynechávají. Ondřej Zadžora závodil zatím pouze v Přelouči, ale dle jeho slov by se chtěl zúčastnit závodu v Golčově Jeníkově a Brně. Jiří Tkadlčík se připravuje na zahraniční soutěže World’s Strongest Team, kde bude bojovat s Radkem Patákem již 17. července, dále pak na World’s Strongest Man 2016 a třetího Arnolda v Číně. Mimo to se zúčastnil závodu ve Šternberku, Liberci a v plánu má Strongman Vlčice, kam Vás v blízké době pozveme. Ze zbylých devíti visí otazník nad Čestmírem Šímou, jenž byl po Kutné Hoře ve špatném stavu, takže se zatím neví, zda bude ještě letos závodit. Doufejme, že se rozvířený prach usadí a závodní pole dalších soutěží budou nabitější než ta předešlá. Konec července přinese již zmiňovaný závod ve Vlčicích a v srpnu nás čeká amatérský závod v Praze a profesionální v Golčově Jeníkově.

Strongman Kutná Hora 2016

Třetím závodem ČPSL v pořadí byl závod v Kutné Hoře konaný v sobotu 18. 6. 2016 a to jako již sedmý ročník. Pořadateli nebyli nikdo jiný než domácí Jirka Dejmal spolu s Pavlem Zadražilem, kteří si připravili pro všech 10 zúčastněných celkem pět těžkých disciplín včetně jedné novinky. Osm profesionálů doplnili dva z řad amatérské ligy.
Úvodní disciplínou byl Log Lift se 150kg na počet opakování do limitu 60s. Zde se jako nejlepší ukázal Jirka Vytiska s 6 kvalitními opakováními. Druhou disciplínou v pořadí byl mrtvý tah s vozidlem Škoda Fabia, kde se počet provedených opakování pohyboval od pěti až do devatenácti. Právě maximální uvedený počet předvedl Jiří Vytiska a zapsal si tak již po druhé plný počet bodů. Další zkouškou byla zvolena novinka na české strongman scéně a to Car Yoke, tudíž přenášení kastle vozu Ford Siesta na zádech o váze 460kg! Většina borců s touto disciplínou byli doslova ,,nadšeni“ :-).Nejlépe to zvládl dle jeho slov velmi nečekaně, domácí Pavel Zadražil. Mozoly trhající úkol byl auto trakař s vozem Škoda Octavia Pepi Mazače. Největší odolnost úchopu a rychlost měl jediný závodník jenž dokázal zvládnout celou trať a to Pavel Zadražil. Atlasovy kameny o váze 115,135,150,165 a 175kg vyskládat na podstavec byli jako závěrečný úkol. Pouze dva strongmani (Jiří Vytiska a Radek Paták) zvládli vyskládat všechny koule v časovém limitu. A to téměř ve stejném čase. Přece je ale o chloupek rychleji to dokázal Jirka a tím si zajistil celkové vítězství. Nad celým kláním dohlížel rozhodčí Pavel Cháma a závod skvěle komentoval Leoš Kubeš. Kutnohorské publikum dodalo akci výbornou atmosféru a patří jim tak obrovské poděkování. Stejně tak i sponzorům, kteří závod podpořili a kterým jsme za to vděčni.

Strongman Šternberk 2016

V sobotu 11. 6. 2016 se ve Šternberku u Olomouce sešli již po páté strongmani ze všech koutů České republiky,aby zde poměřili své výkony jak v kategorii České strongman ligy tak i letos poprvé závodníci kategorie České profesionální strongman ligy. Celý závod odstartoval ve 13 hodin prezident ČNFS Dr.Georgis Patenidis, který celému dění přihlížel. Nachystáno bylo pět disciplín ,z toho tři zdvojené, pro celkem hojné startovní pole,které čítalo 20 borců ČSL a 5 borců ČPSL.,,Profíků ,, bylo sice málo,ale to nic neměnilo na atraktivnosti celého klání jelikož se jednalo o borce se zkušenostmi ze zahraničních strongman závodů. 7,5t tahač DAF tažený popruhy, loglift 120 kg (150 kg) – zdvojená disciplína, železná ohrada 300kg (350 kg), pneumatika 450 kg – zdvojená disciplína, přenesení pytle 140kg na vzdálenost 10 m – zdvojená disciplína. To byly úkoly, jenž měly po jejich zvládnutí odhalit, kdo si odnese vítězství v obou divizích. Po sečtení všech výsledků a kontrolou rozhodčím závodu Pavlem Chámou již bylo jasné, kdo se stal vítězem 5.ročníku Strongman Šternberk. Výsledky i s body najdete níže v tabulce.

Strongman Čáslav 2016

Město Čáslav hostilo 21. 5. 2016 již 17. ročník Čáslavského strongmana pořádaného nejaktivnějším českým profistrongmanem Jiřím Žaloudkem, tentokrát v roli rozhodčího.
Závod byl tento rok rozšířen o dopolední závod České strongman ligy za účasti 19 přihlášených závodníků. V odpolední části již proběhl závod České profesionální ligy v rámci středoevropského poháru. Zde bojovalo 11 borců. Mimo zástupců ČR také z Ukrajiny, Běloruska, Polska a Slovenska. Celou strongmanskou sobotou skvěle provázel všem známý Leoš Kubeš.
První závod letošní sezóny České strongman ligy prověřil formy účastníků na pěti připravených disciplínách. A to přitahováním 7,5t tahače DAF v sedě, Log Lift o váze 120 kg,2x 135kg kufry na vzdálenost 20 m,300kg Super Yoke,300kg Conanovo kolo a Car Deadlift. Po jednotlivých disciplínách se neustále měnilo průběžné pořadí. Konkurence byla opravdu veliká. Z celého klání nejlépe vyšel Jaroslav Švejda následovaný Jakubem Procházkou a Zdeňkem Teplárkem.
Profistrongmani, kteří nastoupili do boje krátce po 14. hodině, měli shodné disciplíny jako dopoledne, jen navýšenou váhu popř. metry. Tahač DAF, kláda 140 kg, Conan 400 kg, Super Yoke 400 kg, Car Deadlift plně naložen a kufry na 40 m.
Celkově nejlepší pozice stupňů vítězů obsadili zahraniční závodníci. Z našich si nejvíce bodů odnesl a ukořistil tak 4. příčku Radek Paták. Velké poděkování patří Jirkovi Žaloudkovi a jeho týmu pomocníků za uspořádání skvělého klání (opravdu to není tak jednoduché, jak by si někteří mohli myslet) a bezpochybně všem sponzorům, kterých si tímto moc vážíme a ještě jednou děkujeme.