Šumavský strongman 2017 – reportáž

Čtvrté kolo ČPSL se uskutečnilo v Sušici, bydlišti českého profesionálního strongmana Jiřího Vytiska, který soutěž zároveň i pořádal. Poprvé za dobu konání této akce se zúčastnili i závodníci ze zahraničí, nejzvučnější jméno patřilo litevskému strongmanovi Vidasu Blekaitisovi, který je jedním z nejsilnějších můžu světa a má na svém kontě nespočet vítězství. Kromě dvou Litevců a dvou Slováků, se zúčastnilo 8 českých profi závodníků, mezi nimi si svůj profi debut odbyl Jiří Marek, který se do profesionální divize dostalo po výhře ČSL minulý rok.

Moderátorem byl Leoš Kubeš a rozhodčím František Bauer. Závodníky čekalo pět náročných disciplín, tou první byl zdvih klády, ale ne jen tak ledajaký, na který jsme zvyklý, pořadatel se rozhodl, že se pojede na maximální váhu do dvou minut. Všichni strongmani začínali na 130kg a po úspěšných zdvizích se jim přidávalo po 10 kg, tak dlouho, dokud mohli. Nejdále na 170 kg se dostali Blekaitis s Vytiskou, Jirka chtěl překonat a jako první Čech zapsat 180 kg na soutěži, ale únava už byla značná, takže si na to číslo musí ještě počkat.

Car Deadlift je disciplínou, kterou většinou vyhrává Čestmír Šíma, ten se ovšem v Sušici přepočítal a neudělal tolik opakování, aby pošetřil síly, jenže po něm nastoupili Vytiska a Blekaitis, kteří nasekali o několik opakování navíc a získali tak cenné body. Bolestným knedlíkem, který skrze hrdlo neprosoukalo několik strongmanů bylo tahání kamionu v popruzích. V uplynulých letech se kamion tahal za pomocí lana v sedě, letos tomu bylo ale jinak, dotáhnout tahač Scania do cíle dokázalo pouze 5 strongmanů a nebyli to vždy ti nejtěžší ze startovního pole, naopak dva z nich Jiří Marek a Mari Zvrtek měli snad hmotnost nejnižší. Ačkoliv se ozvalo několik hlasitých protestů, že to nebylo dle regulí, kamion se vracel vždy po stejné ose a vyjížděl ze stejného místa, i přesto se tato disciplína stala jakousi ruletou, kdy někteří měli štěstí a jiní přišli o všechno. Neroztažení kamionu nevydýchal Jan Šleis, který po této disciplíně odjel pryč. Vzhledem k tomu, že 5 lidí kamion roztáhlo, se disciplína neanulovala, kdyby jej roztáhl pouze 1 závodník, zřejmě by se disciplína zrušila.

Po kamionu přišlo přetáčení Fingal’s Finger, které v České republice naleznete pouze v Sušici. Netradiční disciplína spočívá v přetláčení těžkého železného sloupu ze strany na stranu, kdo nejrychleji zvládne 4 přetočení, vyhrál. Nejrychlejší čas vybojoval Jiří Vytiska a s tím i nejvíce bodů, kterého posunuly do čela tabulky. Za ním se umístili Vidas Blekaitis a Jiří Marek. Poslední disciplínou bylo přetáčení obří 450kg pneumatiky, osm otoček nejrychleji zvládl vítěz předchozí disciplíny Vytiska a zpečetil tak své vítězství v Sušici. Z druhého místa se nakonec neradoval Vidas Blekaitis, ale Lukáš Svoboda, který Blekaitise odsunul až na třetí pozici. Podle všech se letos v Sušici sešlo nejvíce diváků, díky kterým panovala úžasná atmosféra. Tradičně byl na konci soutěže vítěz vrhnut do kašny, protože je ale Blekaitis také velký šoumen, za Jirkou tam skočil a užívali si úsměvů lidí, které díky tomu vznikly.

1. Jiří Vytiska 45,5 b
2. Lukáš Svoboda 42,5 b
3. Vidas Blekaitis 41,5 b
4. Josef Mazač 35,0 b
5. Peter Puha 31,0 b
6. Čestmír Šíma 30,5 b
7. Jiří Marek 29,0 b
8. Donaldas Andriulis 26,5 b
9. Jaroslav Švejda 25,5 b
10. Mari Zvrtek 19,0 b
11. Jan Šleis 11,5 b
12. Peter Rekenei 9,5 b