Europe Strongman Cup 2017 – reportáž

Šesté kolo ČPSL a zároveň desátý ročník oblíbené soutěže Europe Strongman Cup v Golčově Jeníkově se uskutečnil 13. srpna a sjela se na něj česká i zahraniční špička. Perfektní závod od začátku až do konce měli na starost moderátor Leoš Kubeš a rozhodčí Pavel Cháma, kteří soutěž v Golčově Jeníkově dlouhodobě organizují. Stejně jako v loňském roce i letos zařadili do soutěže mistrovství ČR ve zdvihu klády a nově dali dopoledne závod silných žen. Kategorie strongwoman se u nás teprve začíná objevovat, i přesto se závodění holek moc líbilo a potvrdila to i hojná účast dopoledne. Ačkoliv se pořadatelé trochu obávali, že ranní příliv diváků bude znamenat odpolední odliv, šeredně se spletli, odpolední mezinárodní soutěž přišlo zhlédnout nejvíce lidí a snad jediná živá duše z širokého okolí si to nenechala ujít.

Na dámy dopoledne čekalo pět náročných disciplín a rozhodně se měli na co těšit, mezi úplnými začátečnicemi se objevila česká kulturistka Kateřina Kyptová, zkušená strongwoman Martina Dostálová a jejich zkušená kolegyně ze Slovenska Mária Kubičková. Ačkoliv tyto dámy oplývají mnohem větší svalovou hmotou než zbylé závodnice, holky jim to rozhodně nedaly zadarmo. Začínaly na malé dřevěné kládě o váze 60 kg a snažily se udělat co největší počet opakování, 10 jich zvládla Martina Dostálová, 8 Kateřina Kyptová a 2 Pavla Marková.

Strongwoman

Poté na ně čekalo tahání nákladního vozu v popruzích, se kterým se všechny popasovaly, vítězem se stala Mária Kubičková, druhá byla svěřenkyně Radka Patáka Veronika Rulíková a třetí nejlepší byla Kateřina Kyptová. Úchop dívek ohrady sice neotestovaly, neboť měly povolené trhačky, nicméně rychlost v nohou a sílu celého těla ano. S ohradou nejrychleji běžela Veronika Rulíková, které sekundovala tamní policistka Barbora Komárková. Aby toho běhání nebylo málo, holky si po ohradě daly ještě Super Yoke, ten už ale vyhrála zkušená Martina Dostálová. Stejně tak vyhrála i poslední disciplínu – přetáčení pneumatiky. Bodově ale nestačila dohnat slovenskou reprezentantku Kubičkovou, která se tak stala vítězkou prvního ročníku Europe Strongman Cup 2017 v kategorii strongwoman. Druhé místo obsadila zkušená závodnice v silových sportech Martina Dostálová a pohár za třetí místo si odnášela Veronika Rulíková.

1. Mária Kubičková 31,5 b
2. Martina Dostálová 30,0 b
3. Veronika Rulíková 27,5 b
4. Kateřina Kyptová 24,0 b
5. Barbora Komárková 23,0 b
6. Pavla Marková 22,0 b
7. Lucie Mádlová 10,0 b
8. Martina Koucká 6,0 b

Strongman

Jeníkovský dub, jak pořadatelé nazvali dřevěnou kládu po vzoru rakouského dubu ze soutěže Arnold Classic, si vzala do parády šestnáctka strongmanů a snažila se s ním ustanovit český rekord, díky kterému jim náležela speciální odměna 5 tisíc korun. Není překvapení, že úřadujícím mistrem ČR v Log Liftu a držitelem nového českého rekordu 180 kg se stal Jiří Vytiska, který se dlouhodobě řadí mezi nejlepší české tlakaře. Parádních 175 kg předvedli Radek Paták s Ukrajincem Konstantinem Ilyinem.

Tahání několika tunového nákladního vozu bylo za pomocí popruhů a protilana, nejlépe se v této disciplíně zadařilo Rakušanovi Knollovi, za ním se umístil Ilyin a Šíma. Ihned poté čekalo na závodníky přenášení 345kg ohrady na 40 metrů! Pouze dva závodníci dokázali dokončit trasu, nejrychlejší byl polský závodník Maciej Hirsz a druhým byl Čestmír Šíma se svým železným úchopem. Ohradu vystřídal 440kg Super Yoke, tentokrát ale jen na 20 metrů. S tím se nejrychleji proběhli zahraniční závodníci Tasiš, Hirsz, Ilyin. Je vidět, že v zahraničí se s Yokem prostě běhá.

Přetáčení pneumatiky bylo opět zpříjemněno 800kg monstrem na konci, závodníci totiž museli přetočit 3x 450kg pneumatiky a 1x 800kg pneu. To se nejprve povedlo Ronaldovi Knollovi a poté Milanovi Šulanovi s Čestmírem Šímou. Závěr patřil jako většinou Atlasovým kamenům, ty byly odstupňované od 115 do 175 kil podle výše stojanu, kam je závodníci měli za úkol vyložit. Všech 5 betonových koulí vyložila jen trojice závodníků, Maciej Hirsz, Ronald Knoll a Konstantin Ilyin. Bezchybný výkon a klobouček patřil polskému závodníkovi Hirszovi, který přijel z Polska, kde v sobotu závodil na další závody do Čech. Skvělý výkon patřil i Čestmírovi Šímovi, který sám přiznal největší letošní únavu, i přesto v nabité konkurenci dokázal vybojovat druhé místo. O bod méně získal dlouholetý zkušený závodník Konstantin Ilyin.

1. Maciej Hirsz 85,5
2. Čestmír Šíma 79,5
3. Konstantin Ilyin 78,5
4. Jiří Vytiska 74,0
5. Ronald Knoll 72,5
6. Nemo Tasič 65,5
7. Radek Paták 60,5
8. Lukáš Svoboda 54,0
9. Jaroslav Švejda 51,5
10. Josef Mazač 50,0
11. Zdeněk Teplárek 49,5
12. Milan Šuľan 45,5
13. Jiří Dejmal 45,5
14. Krzysztof Kacnerski 39,5
15. Jiří Tkadlčík 37,5
16. Mari Zvrtek 11,0
17. Matouš Fritsch 10,0