EVLS Survival Strongman Cup 2017 – reportáž

Česká národní federace strongman (ČNFS) ve spolupráci s EVLS Prague Showdown zajistila sedmé kolo ČPSL na obrovském sportovním festivalu EVLS Prague Showdown 2017, který se konal ve dnech 29. a 30. září. ČNFS již nějakou dobu spolupracuje se spolkem Grand Prix U105, kteří mají na starosti závody strongmanů do 105 kg, a proto jsme se rozhodli dopoledne věnovat právě této kategorii, kde se utkalo 9 nejlepších závodníků letošního roku. Kromě těchto dvou závodů se ti nejlepší mohli těšit na mistrovství ČR ve zdvihu obří jednoručky, které se odehrálo večer na hlavním pódiu za podpory několika tisíc diváků.

Grand Prix u105

Strongmani měli vyhrazený plac přímo před hlavním vstupem výstaviště PVA Letňany, kde se celý sportovní festival konal, většina lidí si tak všimla závodu, i přesto, že jsou strongmani sami o sobě nepřehlédnutelní. Vzhledem k tomu, že září už je na české strongman scéně spíše koncem sezóny, váhy v závodu byly zvolené „lehčí“, aby závod byl dynamičtější a rychlejší. 105kařů se ráno sešlo 9 a všichni oplývali dobrou náladou, tu jim nezkazilo ani pět silových disciplín – Log Lift, Car Deadlift, Super Yoke+Farmer’s Walk, Giant Dumbbell a Tire Flip.

Nejvíce bodů ve zdvihu klády ukořistili Josef Makovský s Janem Gruszkou, kteří shodně zvládli 7 opakování, v další disciplíně, která kombinovala přenášení 300kg Super Yoku na 15 metrů na jednu stranu a se 120kg kufry na druhou, si plných 9 bodů pro sebe získal Roman Grigar, který celou kombinaci dokázal dokončit za necelých 22 vteřin. Car Deadlift, který odhadem vážil kolem 250 – 270 kilogramů pořádně zamíchal pořadím poté, co ho zvedli pouze 4 závodníci. 5 platných opakování zapsal Jaroslav „Puniman“ Soukal, který se svou nízkou váhou patří k nejlepším českým deadlifterům. Skvělý výkon předvedl i Ludvík Lang, když s Passatem vydřel 3 opakování. Předposlední disciplínou bylo přetáčení obří pneumatiky od společnosti Mitas o váze 420 kg, s tou si nejlépe poradil Roman Grigar, který ji pětkrát přetočil za 28 vteřin.

Poslední disciplínou pro strongmany do 105 kg bylo zvedání obří jednoručky na maximum. S touto disciplínou neměl nejmenší problém Jan Gruszka, který vyniká skvělou technikou a dynamikou, na jednoručce v pohodě vyrazil 85kg a neměl by problém i s těžší vahou, to ovšem nebylo potřeba, neboť druhý nejtěžší pokus bylo 80 kg Ludvíka Langa. Po sečtení bodů za všechny disciplíny měl rozhodčí Pavel Cháma jasno, vítězem se stal Jan Gruszka s 31,5 bodu, úplně stejný počet bodů měl i Jaroslav Svoboda, měl ale méně vyhraných disciplín, a proto bylo první místo přiděleno již zmíněnému Gruszkovi. O půl bodu za nimi skončil i Ludvík Lang, který celou soutěž předváděl parádní výkony, poté co je moderátor Leoš Kubeš vyhlásil, si převzali ceny od bratrů Motáňů a Františka Brejchy, pořídili společnou fotku a mohli se pustit do teplých pizz, které tam zatím kurýr přivezl.

Výsledky strongmanů do 105 kg:

1. Jan Gruszka – 31,5 b.
2. Jaroslav Svoboda – 31,5 b.
3. Ludvík Lang – 31 b.
4. Roman Grigar – 30,5 b.
5. Josef Makovský – 28 b.
6. Jaroslav Soukal – 23 b.
7. Adam Lemesányi – 18 b.
8. Karel Prášil – 11 b.
9. Martin Netušil – 4,5 b.

Strongman Open

Sedmé kolo ČPSL bylo pojato jako open závod, takže se ho mohli zúčastnit i amatéři, kterým se ale za závod nepočítaly žádné body. Pozvání využili Ondřej Havránek, Lukáš Patera a Dominik Hušek. Jak už jsme zmínili předtím, moderátorem celého dne byl Leoš Kubeš, rozhodčím byl Pavel Cháma a hlavním pořadatelem byla Česká národní federace strongman, pod kterou závod připravil František Brejcha. Do open divize se stejně jako do střední váhy sjelo celkem 9 strongmanů, na ně čekaly stejné disciplíny, ale mnohem těžší. Sílu ramen a tricepsů prověřily dvě 150kilové klády, na té si body rozdělili za 4 platná Radek Paták s Jiřím Vytiskou. Parádní výkon předvedli i Lukáš Patera se Zdeňkem Teplárkem, kteří shodně dali 3 opakování. Kombinované přenášení Super Yoku a kufrů na 30 metrů našlo vítěze v Radkovi Patákovi, ten se 400kg Yokem a 150kg kufry odsprintoval za necelých 28 vteřin.

Car Deadlift „na dvakrát“… Co tím myslíme? I strongmani v open měli stejné auto a stejnou konstrukci na třetí disciplínu zdvih auta. Pořadatel se však nechal lehce ovlivnit jedním z profi strongmanů, že auto bude moc lehké, ať se přihodí závaží do kufru, i přesto, že se dušoval, jak s tím bude dávat několik opakování, opak byl pravdou, když se totiž do kufru naložil 100 kg navíc, auto nezvedl nikdo. Protože pořadatel nechtěl, aby byla jedna celá disciplína pro každého nulová, domluvil se se strongmany, že půjdou na druhý pokus s již vyloženým kufrem. Únava z prvního pokusu byla znát, i přesto se ale s lehčím autem povedlo čtyřem závodníkům. 4 opakování s vypětím všech sil zvládl Vytiska, dvě opakování Paták se Svobodou a 1 přidal amatér Havránek. Dotyčný strongman se pak omlouval, že to od něj bylo hloupé a my už s jistotou víme, že to nikdy neudělá, nebo že se pořadatel minimálně nenechá přemluvit. Pro pobavení, když auto s naloženým kufrem nikdo nezvedl, v zákulisí přemluvili nejsilnějšího českého trojbojaře Petra Petráše, který mám mrtvý tah přes 400 kg, aby to zkusil, Petr se dlouho nerozmýšlel a s cca 370 kg nasekal 4 nebo 5 opakování, nutno dodat, že za sebou neměl několik náročných disciplín předtím jako ostatní strongmani, ovšem žádný z nich nemá stejně mrtvý tah nad 340 kg, a proto s autem stejně nepohnuli.

Exhibiční vystoupení si mezi disciplínami střihl kulturista na vozíčku Daniel Minster, který přítomným divákům ukázal, že se v něm skrývá pořádná pára! Za vozík si nechal zapřáhnout Cadillac Escalade společnosti Aquapalace a před sebou měl přivázané lano, na kterém se přitahoval, první dva pokusy byly „lehké“ i na něj, tak mu do auta naskákalo několik strongmanů a při třetím pokusu už měl co dělat, ale stejně auto dotáhl až do cíle, za což sklidil obrovský potlesk.

Značně vysílení nastupovali strongmani na poslední přetáčení nové 560kg pneumatiky od společnosti Mitas, pět strongmanů si s obří pneumatikou vůbec nedokázali poradit a zapsali tak 0 bodů, takže se o body utkali Paták, Švejda a Vytiska, první zmíněný ji přetočil jednou, druhý dvakrát a Jiří Vytiska s přehledem třikrát, získal tak potřebné body (34,5) pro svoje další vítězství v ČPSL. Na druhém místě se umístil Radek Paták a bronz putoval s Lukášem Svobodou do Žďáru nad Sázavou. Po vyhlášení a předání cen, se strongmani společně vyfotili a buď jeli domů, šli se podívat na EXPO nebo to byli závodníci, kteří se šli účastnit mistrovství ČR ve zdvihu jednoručky na hlavní pódium před kompletně zaplněný sál.

Výsledky strongmanů open (7. kolo ČPSL):
1. Jiří Vytiska – 34,5 b.
2. Radek Paták – 32 b.
3. Lukáš Svoboda – 18,5 b.
4. Jaroslav Švejda – 17 b.
5. Zdeněk Teplárek – 12,5 b.
6. Ondřej Havránek – 10 b.
7. Lukáš Patera – 6,5 b.
8. Dominik Ničan Hušek – 6 b.
9. Mari Zvrtek – 3 b.

Mistrovství ČR v jednoručce

Aby bylo jasné, kdo je nejlepší ve zdvihu obřích jednoruček na maximální váhu, uskutečnil se na EVLS Prague Showdown 2017 první ročník mistrovství ČR. Závod nebyl součástí ČPSL, takže se ho mohl zúčastnit každý, no, každý, kdo zvedne minimálně 91 kg jednou rukou, protože to byla startovní váha, která se poté navýšila na rovný metrák. Ačkoliv měl být počet účastníků mnohem vyšší, nakonec se závodu zúčastnili pouze 3 závodníci, držitel rekordu 110 kg Michal Tichý, Lukáš Patera a Radek Paták. Poslední jmenovaný se bohužel nedokázal s jednoručkou úplně sladit a nezapsal ani 91 kg. Pokračovali tak jen Tichý s Paterou. Tichý vypadl na 111 kg, které nezdolal a přišel tak o možnost ustanovit nový český rekord, to ale nebyl případ Lukáše Patery, který si získal publikum už od první chvíle, kdy na něj vkročil a především tehdy, když nový český rekord 111 kg ustanovil. Tam se ale nezastavil a za mohutného potlesku publika se rozhodl zkusit vzepřít ještě 116kg činku. To se mu samozřejmě povedlo a díky tomu se stal mistrem ČR a držitelem nového českého rekordu.

Výsledky zdvihu jednoručky:

1. Lukáš Patera – 116 kg (nový český rekord)
2. Michal Tichý – 101 kg
3. Radek Paták – x

Poděkování sponzorům a partnerům

Bez sponzorů a partnerů by se podobný závod neuskutečnil, a proto je na místě je zmínit. Hlavním partnerem závodu byla společnost Survival Nutrition Suplements, která se zabývá výrobou a prodejem sportovních doplňků a dlouhodobě patří k nejkvalitnějším výrobcům suplementů. Strongman vybavení poskytla do závodu společnost Fitnema, ta je nejznámější českou firmou na výrobu vybavení pro strongmany, trojbojaře, posilovny a další. Aby závodníci byli pořádně nabuzení kofeinem a dalšími látkami, spojili jsme síly s firmou Big Shock, která do závodu věnovala chutné energetické nápoje. Český výrobce pneumatik Mitas Tyres zapůjčil dvě zbrusu nové pneumatiky o celkové hmotnosti jedné tuny! Společnost Uncle Sam samozřejmě závodníky oblékla do toho nejkvalitnějšího a nejpříjemnějšího materiálu, protože je dlouholetým partnerem České národní strongman federace. Ručně vyráběné trofeje ze skla dodala tradiční firma Blažek Glass. Ostatní vybavení do závodu zapůjčila posilovna Fitness Ronnie.cz Vysočanská, která poskytuje zázemí běžným cvičencům, trojbojařům i strongmanům, pro které má většinu vybavení. Na prize money přispěla i společnost Hypoman, která se specializuje na hypotéky, odborníci z Hypomana vám vždy pomohou najít nejlepší řešení pro vaše financování, ať už se jedná o věci movité, nemovité nebo investice.