Některé disciplíny jsou jedinečné a jiné se dají provádět několika způsoby. Na závodech se samozřejmě objevuje nepřeberné množství dalších disciplín od přenášení a vykládání různých břemen (Loading Race), přenášení aut (Car Walk) a překlápění velkých sloupů (Fingal’s Fingers) až po držení v předpažení (Forward Hold) apod. Ale zde jsou ty nejčastější.
Deadlift
Mrtvý tah je přítomen téměř na každé strongman soutěži na světě. Komplexní cvik, který prověří celé tělo, ale hlavně vzpřimovače, hamstringy, trapézy a úchop. Na závodech se většinou zvedá klasická osa, tlustá axle osa nebo konstrukce při variantě mrtvého tahu s autem. Pokud se netahá předem určená váha na maximální počet opakování za minutu, jede se druhá varianta – kdo zvedne nejvíce – to jste mohli vidět třeba na World Deadlift Championship, kde Eddie Hall potáhl 500 kg! U strongmanů neplatí striktní pravidla, která panují v trojboji ohledně tahání a dotahování osy přes kolena a stehna. Platí pravidlo “zvedni to, jak chceš, ale zvedni to”. Na mnoha zahraničních soutěžích jsou povoleny trhačky a podpůrné dresy. V České republice jsou občas povoleny trhačky, dresy jsem ještě nikde neviděl a myslím, že ani neuvidím.
Log Lift
Nazývá se to zdvih klády z prostého důvodu. Na prvních soutěžích se zvedaly masivní dřevěné klády, které se postupem času vyvinuly do dnešní kovové podoby. Název disciplíny ale zůstal stejný. Ovšem i dnes je dřevěná kláda k vidění například na soutěži Arnold Strongman Classic nebo ve Šternberku. Kláda se zvedá na počet opakování, nebo na maximální váhu. Závodníci se snaží dostat kládu nad hlavu do propnutých paží. Historicky nejtěžší 227kg kládu nezvedl nikdo jiný než legendární strongman Zydrunas Savickas. V minulém roce se v Golčově Jeníkově uskutečnilo premiérové Mistrovství České republiky v Log Liftu. Vítězný 170kg zdvih patřil Jiřímu Vytiskovi. Není to však nejvyšší zvednutá váha na českých soutěžích, tou je 176 kg Čestmíra Šímy z Přelouče.
Dumbbell
Představte si nejtěžší jednoručku z Vaší posilovny. Máte? Tak a teď k ní přidejte ještě 30 kg navrch. Zhruba 100 kg váží průměrná jednoručka na profesionálních soutěžích, se kterou se dělají opakování. Na extrémních soutěžích Arnold Strongman Classic bývají ještě mnohem těžší jednoručky (136 kg). Většinou se jedná o činku obřích rozměrů, takže už jen dostat ji ze země na rameno je velmi náročné, natož ji pak jednou rukou dostat nad hlavu do propnuté paže. Rekord ve zvednutí úplně nejtěžší 141kg činky drží Dimitar Savatinov. Na českých soutěžích je rekord 100 kg ze soutěže v Přelouči a drží ho shodně Josef Mazač, Michal Tichý a Pavel Zadražil.
Super Yoke
I běhavá disciplína s názvem Super Yoke má více variant provedení. Nejčastější je přenášení konstrukce ve tvaru písmene H na vzdálenost 20 – 40 metrů se závažím o hmotnosti 400 až 500 kilogramů. Ale jsou i výjimky, na loňském ročníku nejtěžší české soutěže Strongmen’s Games Aš se přenášelo brutálních 550 kg na 10 metrů. Závod Arnold Strongman Classic musel mít něco extra, aby se odlišil od ašské soutěže, a tak tam borci přenášeli rovných 700 kg.
Farmer’s Walk
Farmářská chůze či kufry. Jedná se o přenášení dvou břemen, která mohou mít všelijaký tvar (kufr, kytara, kmen, válec atd.). Každý z těchto kufrů váží běžně od 150 kg do 200 kg. Takto těžká břemena závodníci uchopí do rukou, postaví se s nimi a snaží se zaběhnout co nejrychleji danou vzdálenost, nejčastěji je to 20 metrů. Světový rekord drží obrovský Bulhar jménem Stoyan Todorchev ze soutěže Strongman Champions League Bulgaria, kde s dvousetkilovými kufry ušel 25 metrů! Nejtěžší kufry byste v současnosti hledali na soutěži v Aši, ale už před sedmi lety se na Strongestman Teplice objevily stodevadesátky!
Tire Flip
Velmi populární disciplínou, která je častěji k vidění na tuzemských soutěžích než zahraničních, je přetáčení obří pneumatiky. Gumy pochází často z důlních nakladačů, bagrů a jiných pracovních strojů. Jejich váha se pohybuje od 400 do 800 kg. Osmistovku jste mohli vidět třeba v Golčově Jeníkově a s ní i nejsilnějšího Čecha Jiřího Vytisku nebo Pavla Zadražila, jak ji přetáčí.
Truck Pull
Tahání velkých dopravních prostředků ke strongmanům neodmyslitelně patří. Disciplína se většinou nazývá podle toho, co se zrovna tahá. Používají se hasičské vozy, kamióny, autobusy, traktory, ale na World’s Strongest Man se párkrát tahalo i letadlo! Závodníci bývají zapřaženi v popruzích jako sněžní psi a snaží se vlastní vahou rozpohybovat kolos za sebou, aby s ním překonali trasu v časovém limitu. Pokud je zvolen extrémně těžce rozpohybovatelný prostředek (letadlo, traktor), bývá na protistraně k dispozici lano, po kterém se závodníci mohou přitahovat a zapojit tak i zbytek svalů na těle. Třetí variantou je přitahování vsedě pomocí lana.
Atlas Stones
Technicky náročnou a divácky velmi oblíbenou disciplínou je zvedání Atlasových kamenů. Betonové koule se zvedají na různě vysoké podstavce nebo přehazují přes laťky na počet opakování. Váha těchto kamínků se na soutěžích pohybuje od 120 do 200 kg. Rekordní zdvih 252kg kamene předvedl Američan Brian Shaw na soutěži Arnold Strongman Classic 2016. 190kg koule se zvedá například v Aši.
Disciplín se na závodech objevuje většinou šest, někdy méně. Samozřejmě existují různé kombinace, kdy musíte například několikrát přetočit pneumatiku a poté odnést kufry nebo jiné břemeno. Kombinovat se dá téměř cokoliv. Technika je u disciplín velmi důležitá, ale základem vždy bude síla.